Businessweek
Bloomberg Businessweek Türkiye dijital dergisine aboneliğiniz boyunca tam erişim sağlayabilirsiniz. Abone Ol

Ekonomi

Dövizle Borçlanma Dönemi Geldi mi?
Önce 2018 kur krizi, sonrasında ise TL’nin sürekli değer kaybı nedeniyle döviz kaldıracını azaltan sanayiciler, bugün artan TL kredi maliyetlerine katlanmak yerine yeniden döviz kredisine dönüyor. Bu artışı muhtemelen bir süre daha göreceğiz. Uygun maliyetle döviz borcu bulabilen, bulamayana göre çok daha avantajlı olacak.
  • 10 Mayıs 2024 11:08
  • Dr. Ali Yürüdü
Dövizle Borçlanma Dönemi Geldi mi?

İşletmelerin maliyetlerinde son dönemde önemli artışlar meydana geldi.


Asgari ücret artışları ve döviz kuru sepetinde 2023 yılının son çeyreğinde meydana gelen artışın etkisi sürüyor.Jeopolitik sorunlar başta enerji olmak üzere, belli emtia ürünlerinde küresel çapta fiyat artışlarına ve navlun ücretlerinde artışa sebep oldu. Sanayiciler açısından yükselen bu operasyonel maliyetler bel büküyor.Türkiye’de günümüz koşullarında kabaca yüzde 20 faaliyet kâr marjı ile çalışmak isteyen bir şirketin cirosunun yüzde 50’sini hammadde, 8-10 arasını işçilik, 10-12’sini enerji, 8-10’unu da genel yönetim giderleri oluşuyor diyebiliriz. Ukrayna-Rusya savaşının başladığı yıl enerji fiyatlarındaki yükselişle enerjinin toplam içindeki payı yüzde 25’lere kadar da yükselmişti. Ancak son 10 yılın ortalamasına kabaca baktığımızda dağılımı bu şekilde görüyoruz.


Dolayısıyla bir sanayi işletmesinin üretimine devam etmek için bu maliyetlere bakarak bir maliyet hesabı yapması gerekiyor. Maliyetler giderek artıyor. Maliyetler artarken, sıkı finansal koşullar da kendisini hem arz, hem de talep yönünden gösteriyor. Geçmiş iki yılda artan maliyetler kolay kredi imkânları ile fonlanabilirken, şimdi bu imkân ortadan kalkmış görünüyor.


Para politikasının getirdiği sıkı finansal koşullar Merkez Bankası’nın istediği doğrultuda 2024’ün ikinci çeyreği itibarıyla belirginleşmeye başladı. Bunun anlamı; faiz yükseliyor, talebi kısmak için kredilerin maliyeti artırılıyor. Yüzde 75’lere gelen ticari kredi faizleri varken, Türk lirası ile borçlanmak elbette tercih edilir değil.


İş hayatı rasyoneldir. Eğer TL borçlanamıyorsa, sanayinin adresi (eğer döviz geliri de varsa) dövizle borçlanmak oluyor. Toplam ticari krediler oransal olarak yukarı giderken bu artışın gerekçesini döviz kredileri oluşturuyor.


Geliri döviz olan şirketin borçlanırken döviz tercih etmesi elbette makul. Üstelik değişken faizli krediler söz konusu olduğunda, faiz indirimine gidecek bir Avrupa Merkez Bankası varken Euribor’un gerileyeceği de aşikâr.


Şu aşamada maliyeti biraz yüksek de olsa, uzun vadeli elde edilebilen kredilerin avantaj sağlama ihtimalinin arttığı bir ortamdayız.


Önemli soru, şirketlerin gelirinin tamamının döviz olmadığı noktada, kur riskinin kendilerini zorlayıp zorlamayacağı.


Şirketlerin bir bölümünün seçim öncesindeki beklentisi kurda ciddi bir yükseliş yönündeydi. Ancak bu tercihin artık değişmeye başladığını görüyoruz. Örneğin son 2 haftadır tüzel kişilerin DTH’larında azalma var. Sadece geçen haftanın azalışı 2 milyar dolara yaklaştı.


Bunun bir kısmı kendi işinin finansmanı için olabilir, bir kısmı ise TL varlıklarda değerlendirmenin daha makul olacağını düşündüğü için. Ama sonuçta işletmeler, seçim öncesinde olduğu kadar yüksek bir kur riski öngörmüyor.


Girdisi ithal, gelirinin bir bölümü döviz olan şirketlerin kredilerinin döviz olmasında bir anormallik yok. Dünyada 2008 krizi sonrasındaki 10 yıllık dönemde Çin’den sonra dolar cinsi borcu en fazla artan ülke Türkiye’ydi. 2018 kur şoku, sonrasında yaşananlar derken, şirketler çok sert yükselen döviz borcundan kaçarak TL borca yönelmek durumunda kalmışlardı.


Şimdi devran yeniden dönüyor olabilir.


Üstelik Türk bankalarından alınacak döviz cinsi krediler tek kaynak değil. Yurtdışından alınacak uygun maliyetli ECA gibi ihracat yatırım kredileri, uluslararası kuruluşlardan alınabilecek yatırım odaklı krediler de var. Ölçek büyüdüğünde Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi imkânları da gözetilebilir.


Ülke olarak kronik bir sermaye açığımızın olduğu bir gerçek. Eğer ki yabancı para gelir yaratabiliyorsa, yabancı para borçlanmaktan yana da sakınca yok. Nitekim içinde bulunduğumuz dönem itibarıyla; işletmelerimizin sürekliliği için ve başta bahsettiğim faaliyetlerin bir şekilde devam edebilmesi için her halükarda menşei fark etmeksizin kaynak ihtiyacı var. Bu kaynak da yabancı paraysa; bunu edinenin yabancı para geliri elde etmeye çabalaması; yani ihracatçı olmak için bir şeyler yapması gerekiyor.


Bundan sonrasında Türkiye’de ihracat ağırlığını artırmayan sanayicinin hayatı eskisine göre çok daha zor olacak.


Dergi Erişimi
Dergi içeriklerini okumak için Bloomberg Businessweek Türkiye dijital dergisine abone olmanız gerekmektedir.Abone değilseniz abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz
Abone Ol
Bir Haftada 36 Milyar Dolar Kaybetmek
Bir Haftada 36 Milyar Dolar Kaybetmek
Credit Suisse’in batmasında pay sahibi olan Bill Hwang bir haftada 36 milyar dolar kaybetti. Şimdi hapisten kaçmak için mücadele veriyor.
İnfografik | Güneşin Keşfedilmemiş Potansiyeli
İnfografik | Güneşin Keşfedilmemiş Potansiyeli
Dünya henüz COP 28'de yenilenebilir enerjiye yönelik verdiği hedeflerin gerisinde… Güneş enerjisi ise enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir alternatif. Ancak gelişen teknolojilere rağmen bugün hala dünya, yaşanan mali zorluklarında etkisiyle güneş enerjisinin potansiyelinden tam olarak faydalanamıyor. Hollanda ve Almanya gibi düşük güneş ışınımına sahip ülkelerde yüksek güneş enerjisi kullanımı görülürken; Pakistan ve Mısır gibi pek çok güneşli ülke ise gelecek vaat eden bir potansiyele sahip.
Hizmet İhracatında Niteliğin Önemi, Türkiye ve BRICS İçin Jeopolitik Sonuçları
Hizmet İhracatında Niteliğin Önemi, Türkiye ve BRICS İçin Jeopolitik Sonuçları
Hizmetler sektöründe küreselleşme ile yaşanan dönüşüm bu sektörün ülkelerin kalkınmasındaki önemini artırdı.
Yerli Turistler “Yersiz” Kaldı
Yerli Turistler “Yersiz” Kaldı
Oteller, hızla yükselen enflasyonun gerisinde kalan fiyatlar nedeniyle erken rezervasyon sisteminden uzaklaşıyor. Az sayıdaki otele erken rezervasyon yaptırabilen yerli turist de ‘kapasite doldu, yerimiz yok’ yanıtı alabiliyor...
Modern Dünyanın Yalnız Savaşçıları
Modern Dünyanın Yalnız Savaşçıları
Erkek egemen iş dünyasında çalışan anneler halen var oluş mücadelesi verirken bekâr anneler aynı mücadeleyi daha zorlu koşullarda veriyor. Artan boşanma oranları ile birlikte bu mikro ailelerin önümüzdeki dönemde 3 milyona çıkması bekleniyor.
Mahşerin İki Atlısı; Bankalar ve Holdingler
Mahşerin İki Atlısı; Bankalar ve Holdingler
2024 yılına girerken bankacılık sektörünün mali performansına ilişkin beklentiler pek olumlu değildi. Ancak yatırımcılar bu beklentilere pek de kulak asmadı ve banka hisseleri yılın ilk dört ayında tarihi zirvelerini gördüler. Bankaların kardeş sektörü diyebileceğimiz holdingler de borsadaki ralliden payını aldı.
Sam Altman Geçen Hafta Stanford’da Ne Dedi?
Sam Altman Geçen Hafta Stanford’da Ne Dedi?
Yapay zekanın geliştirilmesi büyük fırsatlar sunuyor ancak bu teknolojinin günlük yaşamımıza ve sosyal çevremize etkileri hâlâ belirsizliklerle dolu.
Hindistan Büyüyor Ama Yeni İstihdam Yaratamıyor
Hindistan Büyüyor Ama Yeni İstihdam Yaratamıyor
Son yıllarda yakaladığı ekonomik büyüme ile gelişmekte olan ülkelerin yıldızı konumuna gelen Hindistan, yeni istihdam sağlamada ise aynı başarıyı gösteremiyor. Her 10 gençten 8’inin işsiz olduğu Hindistan’da çalışanların yarısından fazlası da kayıt dışı durumda.
Türkiye’nin Kredi Notu Arttı; Etkisi Ne Olur?
Türkiye’nin Kredi Notu Arttı; Etkisi Ne Olur?
Türkiye’nin kredi notundaki son artışlar uygulanan politikalara güveni artırarak yabancı yatırımcıların ilgisini yeniden Türkiye’ye çekebilecek bir gelişme. Bütçe açığının düşürülmesi, rezervlerin güçlenmesi ve enflasyonun düşürülmesine yönelik kararlılığın sürmesi yeni not artışlarını getirebilir.
Kripto Piyasası Kağıttan Kaplan mı?
Kripto Piyasası Kağıttan Kaplan mı?
Sektörü destekleyenler son çöküşten ders aldıklarını söylüyorlar, ancak düzenleyicilerin yeni bir ana akım yatırımcı dalgasını aynı eski hikayeden korumak için daha hızlı hareket etmesi gerekiyor.
İnsanlığın Ay’a Dönüşü
İnsanlığın Ay’a Dönüşü
NASA tarafından astronotların Ay’ın etrafında dolaşmasına yardımcı olması için geliştirilen araçlar, Ay’ı daha fazla keşfetmeye olanak tanırken, yeni bir çağa ve yeni bir dünyada e-mobilite’ye yol gösterecek.
Intel Yeniden Ayağa Kalkabilecek mi?
Intel Yeniden Ayağa Kalkabilecek mi?
Zor günler geçiren çip üreticisi, yeni 46 fabrikalara yaptığı büyük harcamalar ve Biden yönetiminden aldığı yardımlarla geri dönmeye çalışıyor.
Mevduatta “Paran Kadar Faiz” Dönemi
Mevduatta “Paran Kadar Faiz” Dönemi
TL mevduat faizlerinde küçük ve büyük tutarlardaki makasın açılması TCMB’nin de radarına girdi. TCMB ekonomistlerine göre büyük mudilerin pazarlık gücü, sıkı para politikası ve bankalara verilen TL’ye geçiş hedefi makasın açılmasının arkasındaki en önemli sebepler.
Türkiye Dünya Piyasalarıyla Barışıyor
Türkiye Dünya Piyasalarıyla Barışıyor
Türkiye 2018 kur şoku ve Rahip Brunson krizi dönemi sonrasında başlayan, 2019 Mart seçimleri öncesinde ise tamamen küstüğü yabancı yatırımcı ile yeniden barışıyor. Dünya piyasalarından uzaklaşan, kendi kaynaklarıyla büyümeyi finanse etmeye çalışan bir dönemin ardından, yabancı yatırımcı ile kurulan ilişki, şimdilerde meyvelerini vermeye başlıyor.