Businessweek
Bloomberg Businessweek Türkiye dijital dergisine aboneliğiniz boyunca tam erişim sağlayabilirsiniz. Abone Ol

Teknoloji

Sam Altman Geçen Hafta Stanford’da Ne Dedi?
Yapay zekanın geliştirilmesi büyük fırsatlar sunuyor ancak bu teknolojinin günlük yaşamımıza ve sosyal çevremize etkileri hâlâ belirsizliklerle dolu.
  • 10 Mayıs 2024 11:02
  • Ercüment Büyükşener
Sam Altman Geçen Hafta Stanford’da Ne Dedi?

Geçtiğimiz hafta, Stanford Üniversitesi’nde konuşan OpenAI’nin kurucusu Sam Altman, Yapay Zeka alanının geleceğini şekillendirecek önemli noktalara değindi. Altman’ın vurguladığı gibi, yapay zeka, özellikle start-up ekosistemi için büyük bir potansiyel sunuyor. Hızlı ve çevik büyüme konusunda “10 kişilik milyar dolarlık şirketler” söylemini tekrarlar nitelikte bir bakış açısı olduğunun altını çizmek lazım. Girişimcilik dünyasında yenilikçi fikirlerin peşinden gitmek, keşif ve etki yaratmak bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Özellikle yeni ve öncü fikirlerin sağladığı avantajları yapay zeka sayesinde çarpan etkisiyle büyütebilir bir noktadayız.


Yapay zekanın sorumlu bir şekilde kullanılması gerektiğini her fırsatta dile getiren Sam Altman, teknolojinin topluma olumlu etkilerini sağlamak ve potansiyel riskleri minimize etmek adına, sistemlerin sürekli olarak izlenmesi ve değerlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. Yapay zekanın insan haklarına olan etkisi bu süreci yeniden tanımlayacak gibi gözüküyor. Altman’ın da belirttiği gibi, AGI’nin geliştirilmesi büyük fırsatlar sunuyor ancak bu teknolojinin günlük yaşamımıza ve sosyal çevremize etkileri hâlâ belirsizliklerle dolu. Bu nedenle, Genel Yapay Zeka’nın (AGI) tehlikelerini tanıma ve bu riskleri yönetme yeteneği, insanın gelecekteki rolü açısından kritik bir seviyede.


Altman, yapay zeka uygulamalarının artan enerji ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların nasıl karşılanacağı konusu da konuşmasında altını çizdiği önemli başlıklar arasında yerini aldı. Yenilenebilir enerji kaynakları, yapay zeka sistemlerimizin sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi için vazgeçilmez unsurlar haline gelmiş durumda. Karbon ayak izi ve gezegenin geleceğinin büyük öneme sahip olduğu geleceğimizde, yapay zekanın enerji ile olan ilişkisi de büyük bir soru işaretini beraberinde getiriyor.


Hem Altman’ın konuşması hem de neredeyse her hafta AGI konusunda yapılan açıklamalar ve gelişmeler, Florida merkezli Ark Investment Menagement şirketinin 2024 Big Ideas raporundaki AGI, tahminlerindeki sapmasını doğrular nitelikte. Bu rapor, AGI’nın potansiyelini ve karşılaşabileceğimiz zorlukları öngörerek, teknolojik ilerlemenin nasıl yönlendirilmesi gerektiği konusunda bizlere de yol gösteriyor. Rapora göz atmanızı mutlaka öneriyorum.


Son olarak, Genel Yapay Zeka’nın sadece bir araç değil, aynı zamanda toplumsal bir sorumluluğu da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız. Yapay zekanın sorumlu kullanımı konusunda hükümetler ve endüstriler ile işbirliği yaparak, güvenlik, gizlilik ve özerklik dengesini sağlamamız gerekiyor. Yapay zeka, toplumumuzun temel altyapısını şekillendirirken, bizlere daha büyük ilerlemeler için gereken yeni yetenekler ve fırsatlar sunacak. Tabi gerçekten insanlığın geleceğini düşünerek hareket edersek…


Dergi Erişimi
Dergi içeriklerini okumak için Bloomberg Businessweek Türkiye dijital dergisine abone olmanız gerekmektedir.Abone değilseniz abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz
Abone Ol
Bir Haftada 36 Milyar Dolar Kaybetmek
Bir Haftada 36 Milyar Dolar Kaybetmek
Credit Suisse’in batmasında pay sahibi olan Bill Hwang bir haftada 36 milyar dolar kaybetti. Şimdi hapisten kaçmak için mücadele veriyor.
İnfografik | Güneşin Keşfedilmemiş Potansiyeli
İnfografik | Güneşin Keşfedilmemiş Potansiyeli
Dünya henüz COP 28'de yenilenebilir enerjiye yönelik verdiği hedeflerin gerisinde… Güneş enerjisi ise enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir alternatif. Ancak gelişen teknolojilere rağmen bugün hala dünya, yaşanan mali zorluklarında etkisiyle güneş enerjisinin potansiyelinden tam olarak faydalanamıyor. Hollanda ve Almanya gibi düşük güneş ışınımına sahip ülkelerde yüksek güneş enerjisi kullanımı görülürken; Pakistan ve Mısır gibi pek çok güneşli ülke ise gelecek vaat eden bir potansiyele sahip.
Hizmet İhracatında Niteliğin Önemi, Türkiye ve BRICS İçin Jeopolitik Sonuçları
Hizmet İhracatında Niteliğin Önemi, Türkiye ve BRICS İçin Jeopolitik Sonuçları
Hizmetler sektöründe küreselleşme ile yaşanan dönüşüm bu sektörün ülkelerin kalkınmasındaki önemini artırdı.
Yerli Turistler “Yersiz” Kaldı
Yerli Turistler “Yersiz” Kaldı
Oteller, hızla yükselen enflasyonun gerisinde kalan fiyatlar nedeniyle erken rezervasyon sisteminden uzaklaşıyor. Az sayıdaki otele erken rezervasyon yaptırabilen yerli turist de ‘kapasite doldu, yerimiz yok’ yanıtı alabiliyor...
Modern Dünyanın Yalnız Savaşçıları
Modern Dünyanın Yalnız Savaşçıları
Erkek egemen iş dünyasında çalışan anneler halen var oluş mücadelesi verirken bekâr anneler aynı mücadeleyi daha zorlu koşullarda veriyor. Artan boşanma oranları ile birlikte bu mikro ailelerin önümüzdeki dönemde 3 milyona çıkması bekleniyor.
Mahşerin İki Atlısı; Bankalar ve Holdingler
Mahşerin İki Atlısı; Bankalar ve Holdingler
2024 yılına girerken bankacılık sektörünün mali performansına ilişkin beklentiler pek olumlu değildi. Ancak yatırımcılar bu beklentilere pek de kulak asmadı ve banka hisseleri yılın ilk dört ayında tarihi zirvelerini gördüler. Bankaların kardeş sektörü diyebileceğimiz holdingler de borsadaki ralliden payını aldı.
Dövizle Borçlanma Dönemi Geldi mi?
Dövizle Borçlanma Dönemi Geldi mi?
Önce 2018 kur krizi, sonrasında ise TL’nin sürekli değer kaybı nedeniyle döviz kaldıracını azaltan sanayiciler, bugün artan TL kredi maliyetlerine katlanmak yerine yeniden döviz kredisine dönüyor. Bu artışı muhtemelen bir süre daha göreceğiz. Uygun maliyetle döviz borcu bulabilen, bulamayana göre çok daha avantajlı olacak.
Hindistan Büyüyor Ama Yeni İstihdam Yaratamıyor
Hindistan Büyüyor Ama Yeni İstihdam Yaratamıyor
Son yıllarda yakaladığı ekonomik büyüme ile gelişmekte olan ülkelerin yıldızı konumuna gelen Hindistan, yeni istihdam sağlamada ise aynı başarıyı gösteremiyor. Her 10 gençten 8’inin işsiz olduğu Hindistan’da çalışanların yarısından fazlası da kayıt dışı durumda.
Türkiye’nin Kredi Notu Arttı; Etkisi Ne Olur?
Türkiye’nin Kredi Notu Arttı; Etkisi Ne Olur?
Türkiye’nin kredi notundaki son artışlar uygulanan politikalara güveni artırarak yabancı yatırımcıların ilgisini yeniden Türkiye’ye çekebilecek bir gelişme. Bütçe açığının düşürülmesi, rezervlerin güçlenmesi ve enflasyonun düşürülmesine yönelik kararlılığın sürmesi yeni not artışlarını getirebilir.
Kripto Piyasası Kağıttan Kaplan mı?
Kripto Piyasası Kağıttan Kaplan mı?
Sektörü destekleyenler son çöküşten ders aldıklarını söylüyorlar, ancak düzenleyicilerin yeni bir ana akım yatırımcı dalgasını aynı eski hikayeden korumak için daha hızlı hareket etmesi gerekiyor.
İnsanlığın Ay’a Dönüşü
İnsanlığın Ay’a Dönüşü
NASA tarafından astronotların Ay’ın etrafında dolaşmasına yardımcı olması için geliştirilen araçlar, Ay’ı daha fazla keşfetmeye olanak tanırken, yeni bir çağa ve yeni bir dünyada e-mobilite’ye yol gösterecek.
Intel Yeniden Ayağa Kalkabilecek mi?
Intel Yeniden Ayağa Kalkabilecek mi?
Zor günler geçiren çip üreticisi, yeni 46 fabrikalara yaptığı büyük harcamalar ve Biden yönetiminden aldığı yardımlarla geri dönmeye çalışıyor.
Mevduatta “Paran Kadar Faiz” Dönemi
Mevduatta “Paran Kadar Faiz” Dönemi
TL mevduat faizlerinde küçük ve büyük tutarlardaki makasın açılması TCMB’nin de radarına girdi. TCMB ekonomistlerine göre büyük mudilerin pazarlık gücü, sıkı para politikası ve bankalara verilen TL’ye geçiş hedefi makasın açılmasının arkasındaki en önemli sebepler.
Türkiye Dünya Piyasalarıyla Barışıyor
Türkiye Dünya Piyasalarıyla Barışıyor
Türkiye 2018 kur şoku ve Rahip Brunson krizi dönemi sonrasında başlayan, 2019 Mart seçimleri öncesinde ise tamamen küstüğü yabancı yatırımcı ile yeniden barışıyor. Dünya piyasalarından uzaklaşan, kendi kaynaklarıyla büyümeyi finanse etmeye çalışan bir dönemin ardından, yabancı yatırımcı ile kurulan ilişki, şimdilerde meyvelerini vermeye başlıyor.