Businessweek
Bloomberg Businessweek Türkiye dijital dergisine aboneliğiniz boyunca tam erişim sağlayabilirsiniz. Abone Ol

Ekonomi

Geri Dönüşümden Döngüsel Ekonomiye Geçiş
Ürün ve malzemelerin en başından itibaren yeniden kullanılacak, onarılacak ve yeniden üretilecek şekilde tasarlandığı döngüsel ekonomi daha fazla değer yaratabilir
  • 29 Aralık 2023 10:38
  • Koray Öztopçu
Geri Dönüşümden Döngüsel Ekonomiye Geçiş

Döngüsel ekonomi nedir?


Döngüsel ekonomi, mevcut malzeme ve ürünlerin mümkün olduğunca uzun süre paylaşılmasını, kiralanmasını, yeniden kullanılmasını, onarılmasını, yenilenmesini ve geri dönüştürülmesini içeren bir üretim ve tüketim modeli olup, ürünlerin yaşam döngüsünü de uzatmayı hedefler.


Döngüsel ekonomi, malzemelerin asla atık haline gelmediği ve doğanın yenilendiği bir sistemdir. Döngüsel bir ekonomide ürünler ve malzemeler bakım, yeniden kullanım, yenileme, yeniden üretim, geri dönüşüm gibi süreçlerle dolaşımda tutulur. Geri dönüşüm ise, atıkların azaltılması ve yeni sürdürülebilir işlerin yaratılmasıyla ilgili tüm çalışmaları ifade eder.


Bir ürün ömrünün sonuna geldiğinde, geri dönüşüm sayesinde malzemeleri mümkün olan her yerde ekonomiye kazandırılmış olur. Bunlar tekrar tekrar verimli bir şekilde kullanılabilir ve böylece daha fazla değer yaratılabilir.


Hızlı tüketimden kaçış


Hızlı tüketime dayanan geleneksel model, doğrusal ekonomik modelden de uzaklaşarak, büyük miktarlarda ucuz, kolay erişilebilen malzeme ve enerjiye dayanır.


Ülkeler, tüketicileri tekrar satın almaya teşvik etmek yerine, sürdürülebilir bir modele giden döngüsel ekonomi adımlarını hızlandırıyor, atık yönetimine ilişkin mevzuatını güncelliyor.


Bir rapora göre, dünya çapında her yıl yaklaşık 2,01 milyar ton atık çıkıyor. Bu miktarın 2050 yılına kadar 3,40 milyar tona çıkması öngörülüyor. Döngüsel ekonominin 2023 ile 2030 arasında 4,1 trilyon euro değerinde bir pazarı temsil edebileceği söyleniyor.


Avrupa Çevre Ajansı’na göre, AB’deki sera gazı emisyonlarının yüzde 9,10’undan endüstriyel süreçler ve ürün kullanımı sorumluyken, atık yönetimi yüzde 3,32’den sorumlu.


ABD’de döngüsel ekonomi sentetik plastiklere alternatif malzemelerin kullanılması, geri dönüştürülebilir malzemeleri ayırmak için yapay zekâ destekli robotlar, ekipmanın geri dönüştürülmeden önce ömrünü uzatmak için yeniden kullanım ve yeniden üretim, atık suyun arıtılması ve yeniden kullanılması, yurt içi tedarik zinciri güvenliğini artırmak için bataryalar ve elektroniklerdeki kritik malzemelerin geri dönüştürülmesini öncelikli stratejileri arasına alıyor.


Döngüsel ekonomi adımlarında;


- Elektrikli araç bataryaları ve diğer önemli sürdürülebilir enerji teknolojileri de dahil olmak üzere kritik malzeme ve ürünlerin yeniden sirkülasyonu yoluyla tedarik zincirleri üzerindeki baskı ve kısıtlamaların azaltılması;


- Altyapının temel taşlarını oluşturan çelik ve beton gibi temel malzemeleri üretmenin ve geri dönüştürmenin yeni, temiz yollarının geliştirilmesi, - Ürün ve malzemelerin kullanım ömrünü uzatarak para tasarrufunun, israf edilen ürün ve malzemelerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılması;


- Batarya imalatı, kritik minerallerin geri dönüşümü olarak öne çıkıyor.


Neden döngüsel ekonomiye geçmemiz gerekiyor?


Ürünlerin yeniden kullanılması ve geri dönüştürülmesi, doğal kaynakların kullanımını yavaşlatacak ve biyolojik çeşitlilik kaybını sınırlamaya yardımcı olacak. Döngüsel ekonominin bir diğer faydası da toplam yıllık sera gazı emisyonlarını azaltmasıdır.


Geri dönüşümün şüphesiz gerekli bir bileşen olmasına rağmen, ürün ve malzemelerin en başından itibaren yeniden kullanılacak, onarılacak ve yeniden üretilecek şekilde tasarlanmasını sağlamak önemli. Aynı zamanda iklim kriziyle mücadele ederek ve dünyamızı döngüsel, temiz enerji ekonomisi inşa etmek için teşvik etmemiz gerekiyor.


Dergi Erişimi
Dergi içeriklerini okumak için Bloomberg Businessweek Türkiye dijital dergisine abone olmanız gerekmektedir.Abone değilseniz abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz
Abone Ol
İşsizlik Geriledi, Ücretlere Zam Pazarlıkları Kızıştı
İşsizlik Geriledi, Ücretlere Zam Pazarlıkları Kızıştı
2023 yılında işsizlik yüzde 8,5’e gerilerken, istihdam 10 ayda 812 bin kişi arttı. Buna karşılık seçim yılı 2023’te yüksek enflasyon koşulları nedeniyle ücretlilerin gelirini artırıcı adımlar peş peşe geldi.
Kuantum Çağı ve Duygusal Zekâya Yatırım
Kuantum Çağı ve Duygusal Zekâya Yatırım
Yapay zekanın kendi başına öğrendiği ve diğer algoritmalarla etkileşimden dolayı değiştiği bir dünyada, bizim tek şansımız hâlâ kopyalanamayan duygusal zekâmız
Sorgulanan Şeffaflık
Sorgulanan Şeffaflık
Koşullar ne olursa olsun dürüst olmak tüm iletişim stratejilerinin olmazsa olmazı. Şeffaflık ise iyi kurumsal yönetimin de en temel yapıtaşlarından biri
Borsada Hayaller 2022; Gerçekler 2023
Borsada Hayaller 2022; Gerçekler 2023
2023 yılına bir önceki yılın iştahı ama aynı zamanda bir dolu belirsizlikle başladı Borsa İstanbul. Enflasyonun üzerinde getiri elde etme arayışı, özellikle yılın ikinci yarısında gerek halka arzların, gerekse hisselerin dikkat çekici performansı yatırımcıları borsaya yönlendirse de, Ekim ayında görülen zirve sonrası endeks düzeltme sürecine girdi ve yeni yıla yükselen faizlerle birlikte sabit getirili rakipleri ile birlikte başlıyor…
Enerjinin 2023 Yılı Görünümü
Enerjinin 2023 Yılı Görünümü
Jeopolitik gerilimler ve Rusya-Ukrayna savaşının enerji üzerindeki etkisi 2023 yılında da kendini gösterirken, enerji güvenliği ise rekabet gücünde kritik odak noktası halini aldı. Enerji krizi yenilenebilir enerji yatırımlarına büyük bir destek sağlarken, dünya genelinde net sıfır geleceğe doğru önemli ilerlemeler kaydediliyor.
Küresel Piyasalara 2023 Yılında Muhteşem Yedili Damga Vurdu
Küresel Piyasalara 2023 Yılında Muhteşem Yedili Damga Vurdu
Nasdaq en çok kazandıran borsa olurken, Hindistan Bombay Borsası gelişen piyasalarda öne çıktı
Tarıma Jeopolitik ve Finansal Sorunların Öne Çıktığı Bir Yıl
Tarıma Jeopolitik ve Finansal Sorunların Öne Çıktığı Bir Yıl
Tarım ve gıda sektörü açısından 2023 yılı kronik sorunların gündemden düşmediği bir yıl oldu. İklim değişikliği ve jeopolitik risklerin gölgesinde üretici tarafında yüksek girdi maliyetleri ve satış fiyatlarında belirsizlikler devam etti. İthalatın yoğunlaştığı bir dönemde ihracat kısıtlamaları gibi konular sektörde tartışma yarattı. Tüketici tarafında ise yüksek gıda enflasyonu gündeme damga vurdu.
Makro Veriler 2023’e Dair Neler Söylüyor?
Makro Veriler 2023’e Dair Neler Söylüyor?
Depremler, seçim, değişen para politikası ve jeopolitik gerginlikler 2023 yılında Türkiye’nin makroekonomik performansını belirledi. Bu yıl büyüme istikrarsız bir seyir izlerken enflasyon alışılmadık şekilde yaz aylarında hızlandı. İşsizlik oranı gerilerken, cari ve dış ticaret dengesi ise açık vermeye devam etti…
Nasıl Bir 2024?
Nasıl Bir 2024?
Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen yazdı;
Yayın Geliri Futbolu Kurtarır mı?
Yayın Geliri Futbolu Kurtarır mı?
Kültürlerin endüstriyelleşmesi artık günümüzün olağan bir durumu haline geldi. Kitlelere etkisi herkesçe bilinen, dünyada gündemi dahi değiştirebilecek güçteki futbol ise, bu endüstriyelleşme sürecinin amiral gemilerinden biri konumunda. Peki futbol nasıl bu kadar büyük bir ekonomiye dönüştü? Bu yazıda futbolun “arsadan borsaya” geçiş sürecini ve bu geçişin önemli bir kısmını oluşturan yayıncılığı inceleyeceğiz.
TCMB Büyüme Konusunda Ne Diyor?
TCMB Büyüme Konusunda Ne Diyor?
Seçim sonrası dönemde merkez bankası hem atılan adımların dünyaca kabul görmüş reçetelerle tutarlı olması, hem de açıklanan daha gerçekçi enflasyon tahminleriyle önemli ilerleme kaydetti. Ancak yine de iletişimde netlik konusunda gidilmesi gereken mesafe var.
Enflasyonla Mücadele Küresel Büyümeyi Yavaşlatacak...
Enflasyonla Mücadele Küresel Büyümeyi Yavaşlatacak...
Raporlar 2024 yılında küresel ekonomi için V şeklinde hızlı bir toparlanmadan ziyade U şeklinde yavaş ve sığ bir toparlanmaya işaret ediyor.
2024 Yatırım Stratejileri
2024 Yatırım Stratejileri
Para politikasında normalleşme ile TL cinsi sabit getirili araçlar portföylere geri dönerken, hisse ve döviz cinsi varlıklar azalarak da olsa gözde yatırım aracı olmayı sürdürüyor.
2024’te Ekonominin İki Yüzü
2024’te Ekonominin İki Yüzü
Bloomberg Businessweek olarak yeni yılda Türkiye ekonomisini bekleyen olumlu ve olumsuz senaryoları ekonomistlere sorduk. En olumsuz senaryoların ekonomi yönetiminin değişmesi ve sıkılaşma politikasından dönülmesi olduğunu ifade eden ekonomistler, olumlu senaryoların gerçekleşmesi için ise bazı şartlar ortaya koydu. Eğer bunlar gerçekleşirse 2024’te kredi notumuzun artması beklenebilir.
Yakalar Beyaz Maaşlar Mavi
Yakalar Beyaz Maaşlar Mavi
Tasarruf yapamayan, ev ve araba almanın sadece hayalini kuran ama bunun için çok uzun yıllar çalışması gerektiği gerçeğiyle yüzleşen beyaz yakalılar, gelir düzensizliği, artan enflasyon derken ekonomik krizden en çok etkilenen işçi sınıfı oldu. Sosyoekonomik olarak belli bir sınıfta bulunan bu grup alım gücü düştükçe mutsuzlaşmaya ve ümitsizleşmeye başladı.
Borsa Dibi Gördü mü?
Borsa Dibi Gördü mü?
Pandemi sonrası yaşanan üç yıllık rallinin ardından borsa 2023’ü başladığı gibi düşüşle tamamlıyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 12 gerilemesinin ardından ikinci ve üçüncü çeyrekte yüzde 73 yükselen endeks, yılın son çeyreğini de yüzde 10 civarında kayıpla tamamlıyor. 2024’e girerken gözler aşırı satım bölgelerine giren hisselere alım gelip gelmeyeceğinde.